Sen stanowi jedną z najważniejszych czynności biologicznych. Wpływa na stan zdrowia psychicznego i fizycznego, regulując pracę serca oraz innych narządów i układów. Warto pamiętać, że istotne znaczenie ma nie tylko długość snu, ale i jego jakość. Wpływa na nią m.in. rodzaj używanej kołdry. Wśród produktów dostępnych na rynku występuje podział na kołdry z wypełnieniem naturalnym lub syntetycznym. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety i wady.
Kołdry z naturalnym wypełnieniem
Kołdry mogą być wypełnione naturalnym puchem, półpuchem, pierzem lub wełną. Każdy z wymienionych materiałów charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Za najbardziej luksusowe uznawane są produkty puchowe, które wyróżniają się lekkością i sprężystością. Kołdry z takim wypełnieniem sprawdzają się zarówno zimą, jak i latem. W kołdrach półpuchowych znajduje się mieszanka puchu oraz pierza.
Surowiec pozyskiwany jest z gęsich piór, dlatego jest puszysty i miękki. Najbardziej znanym wypełnieniem stosowanym w kołdrach jest pierze. Zaletą produktów wykonanych z tego materiału jest trwałość oraz zdolność do wchłaniania i odprowadzania wilgoci wytwarzanej przez ludzki organizm. W sprzedaży dostępne są także kołdry wypełnione wełną merynosów lub owiec. Charakteryzują się wysoką jakością i zapewniają dobrą wentylację podczas snu.
Wypełnienie z włókien syntetycznych
Pomimo wielu zalet kołdry z naturalnym wypełnieniem mogą uczulać, dlatego nie powinny być używane przez alergików. W przypadku osób podatnych na alergię sprawdzą się produkty z wypełnieniem silikonowym, poliestrowym lub bioaktywnym. Silikonowe włókna cechuje duża sprężystość i niska waga. Powietrze znajdujące się wewnątrz spiralnie skręconych włókien zapewnia dobrą izolację termiczną i oddychalność materiału. W kołdrach z wypełnieniem syntetycznym najczęściej stosuje się wkłady poliestrowe.
Na wyróżnienie zasługują produkty wykonane z włókien czterokanalikowych, które długo zachowują swą sprężystość i puszystość. Nowością są kołdry z włóknami bioaktywnymi wytwarzanymi z polimerów powstających w wyniku modyfikacji celulozy. Warto pamiętać, że wszystkie kołdry z wypełnieniem syntetycznym mają właściwości antyalergiczne. Ich dodatkowym atutem jest możliwość prania w pralce, co ułatwia utrzymywanie czystości i higieny.
Rozmiar kołdry ma znaczenie
Wybierając kołdrę, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj wypełnienia, ale także i rozmiar. W sprzedaży dostępne są produkty o różnych wymiarach. Decydując się na zakup kołdry o nietypowym rozmiarze, trzeba liczyć się z tym, że mogą pojawić się trudności z dopasowaniem odpowiedniej pościeli. Za najbardziej uniwersalne uznawana są rozmiary 200×220 cm oraz 160×200 cm.
Kołdry o takich wymiarach sprawdzają się w przypadku typowych łóżek małżeńskich. Jeśli partnerzy lubią podczas snu otulać się kołdrą, warto zdecydować się na zakup większego modelu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której jeden partner będzie odkrywany. Alternatywnym rozwiązaniem jest też zakup osobnej kołdry dla każdego partnera. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie jednakowego komfortu snu obu osobom korzystającym z łóżka.