Odpowiednia pościel w sypialni pełni bardzo ważną funkcję. Niestety jej wybór może być nieco problematyczny, ze względu na szeroki wybór możliwości. Jaki materiał pościeli będzie najlepszy? Jaka powinna być gramatura pościeli? Jakich błędów powinniśmy unikać podczas zakupu pościeli? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jaki materiał pościeli będzie najlepszy?

Wybór optymalnej pościeli to kwestia dość problematyczna. W pierwszej kolejności należy jednak skupić się na materiale- powinien być on w pełni naturalny. Dlatego też zaleca się len, wełnę, bawełnę, a także jedwab. Ogromną popularnością cieszą się bawełniane egzemplarze ze względu na to, że są delikatne w dotyku, jednocześnie umożliwiają oddychanie naszej skórze.

Bawełna nie wywołuje reakcji alergicznych. Często wybierane są takie włókna, jak satyna, kora, flanela czy też adamaszek. Co prawda mają one różnorodne właściwości, jednakże nadal możemy liczyć na maksymalizację komfortu podczas snu. Jedwabna pościel uznawana jest za ekskluzywną- jej cena jest stosunkowo wysoka. Wełniana pościel wyróżnia się termoregulacyjnymi i higroskopijnymi właściwościami.

Jaka powinna być gramatura pościeli?

O ile materiał, z którego wykonana jest pościel, ma ogromne znaczenie, to jednak nie bez znaczenia jest kwestia gramatury. W tym miejscu warto poznać generalną zasadę, która głosi, że im wyższa jest gramatura, tym pościel jest grubsza, mocniejsza i trwalsza, natomiast splot charakteryzuje się wówczas większą gęstością.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pościeli satynowej. Producenci rzadko decydują się na podawanie gramatury, ze względu na inną zależność. Pościel jest tym delikatniejsza, im cieńsza i gęściej utkana jest przędza. Każdorazowo powinniśmy wybierać tekstylia produkowane przez zaufanych producentów, dzięki czemu mamy pewność co do ich bezpiecznego pochodzenia.

Jakich błędów powinniśmy unikać podczas zakupu pościeli?

Przede wszystkim nie warto decydować się na najtańszą pościel. W niektórych sklepach jej cena wynosi niekiedy mniej niż 50 złotych. Wiąże się to jednak bezpośrednio z tym, że tego typu produkty zostały wykonane z niskiej jakości włókien. Po kilku praniach niestety tracą one swoje właściwości. Pod żadnym pozorem nie wybierajmy używanej pościeli- jest to siedlisko bakterii, dlatego oszczędność rzędu kilkunastu złotych nie jest tego warta.

Dość często popełnianym błędem jest kupowanie pościeli, która nie posiada certyfikatów jakości. Im jest ich więcej, tym lepiej dla użytkownika, bowiem świadczy to o wysokiej jakości danej firmy. Każdorazowo pościel powinna być dobierana w odpowiednim rozmiarze. Jeśli będzie on zbyt mały, wówczas kołdra będzie wystawać, natomiast zbyt duży doprowadzi do nieestetycznego zwijania. Błędem jest nabywanie pościeli na zapas- za kilka lat produkt może być już całkowicie bezużyteczny. Kupując tego typu produkty powinniśmy wybierać tylko te od zaufanych producentów.